Z reguły alkoholizm wiąże się ze swoistym zaprzeczeniem takiego faktu przez osobę uzależnioną. Owszem, takowi ludzie, zwani alkoholikami, przyznają iż spożywają alkohol w dużych dawkach i regularnie jednak zawsze nie widzą w tym żadnego problemu.
Często też pojawiają się różnego rodzaju tłumaczenia i wymówki.
Nawet średniej klasy psycholog czy psychiatra jest w stanie bardzo szybko rozszyfrować potencjalnego alkoholika także przez to, że jego opór w kwestiach przyznania się do posiadania problemu jest wręcz typowym zjawiskiem i nie jest żadnym novum.
Takie uświadomienie sobie faktycznego stanu rzeczy jest jednak bardzo ważnym krokiem na drodze do przyszłego leczenia. Będzie ono bowiem efektywne tylko i wyłącznie w takim przypadku kiedy to osoba chora uzmysłowi sobie, że ma problem.
W innym przypadku powodzenie terapii albo będzie krótkotrwałe i wręcz znikome lub po prostu nie przyniesie w zasadzie żadnych efektów i będzie wysiłkiem nadaremnym.
Dlatego też wiele ośrodków uzależnień przyjmuje alkoholików tylko i wyłącznie w takich przypadkach gdy sami decydują się na terapię, a w zasadzie to jest to obecnie wymóg prawny. Leczeniu uzależnienia może się poddać tylko osoba jasno mówiąca o sobie, że ma problem w poprzez terapię chce się go pozbyć.
Początkowe stadium
Często jest tak, że po alkohol ludzie sięgają w przypadku kryzysowych sytuacji, gdy chcą wyłączyć tak zwane myślenie i zapomnieć o problemie. Dla wielu z nich, na przykład mających nerwicę, alkohol jest lekarstwem którego w późniejszym czasie wręcz nie sposób wyeliminować.
Szczególnie jeśli tendencja do picia przeradza się we właściwy alkoholizm, jednak dla każdego taki proces jest inny i przebiega w innej formie. Wszystko zależne jest od uwarunkowań genetycznych oraz postawy człowieka w społeczeństwie, a także reakcji najbliższego otoczenia na pojawiający się dość niespodziewanie problem.
W takich sytuacjach osoba może stać się alkoholikiem w ciągu miesiąca, lub pijąc wiele lat nie wykazywać takich tendencji. Po prostu wczesne stadium alkoholizmu nie jest jakoś ramowo określone czasem jego trwania. To się tyczy chyba wszystkich form uzależnień jakie tylko występują na świecie.
Przykładowo, narkomania również w początkowej fazie nie każdemu daje o sobie znać tak samo. Jednak najlepiej z miejsca, gdy samemu zauważa się pewne tendencje, spróbować na przykład na jakiś nieokreślony czas odstawić alkohol.
W takim przypadku samodzielnie można się przekonać jak zachowywał będzie się nasz organizm oraz czy już akurat potrzebuje terapii czy może jeszcze leczenie nie będzie potrzebne. Jednak nie wolno się cieszyć kiedy to alkoholizm okaże się złudzenie. Mimo wszystko należy trzymać się na baczność przed tym niebezpiecznym uzależnieniem.
--
Stopka
Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz